Výskyt:
Areál rozšíření není velký. Rosnolist lze nalézt v přímořských oblastech Portugalska, jižního Španělska a na severu Maroka.
Stanoviště:
Rosnolist roste v rozvolněných porostech na písčitých až jílovitých kamenitých půdách chudých na živiny. Léta jsou velmi horká, zimy mírné. Velký význam pro přežití rostlin má blízkost moře, které je stálým zdrojem ranní a noční vzdušné vlhkosti.
Způsob lovu:
Rostliny lapají kořist na stále lepkavé a voňavé listy. Na listech jsou stopkaté žlázy s lapací funkcí a přisedlé žlázy, které mají trávicí funkci. Stopkaté žlázy projevují stálou sekreci a vydávají medovou vůni. Trávení kořisti probíhá velmi rychle. Množství ulovené kořisti je u této masožravé rostliny obrovské.
Pěstování
Světlo:
Vyžaduje maximální možné osvětlení ve všech ročních obdobích.
Teplota:
Výborně snáší vysoké letní teploty, v zimním období je pak optimální pokles asi na 5-15 °C.
Vlhkost:
Rosnolisty je možné pěstovat přímo na okenním parapetu a v létě také ve venkovních podmínkách. Rostliny mají v oblibě pohyb vzduchu a dobré větrání. Rána mohou být vlhká. Tyto masožravky nerosíme.
Zálivka:
Substrát by měl být neustále pouze slabě vlhký. Při trvalém přemokření hrozí uhynutí. Při vyschnutí substrátu začíná rostlina uvadat. Správná vlhkost substrátu je nutná zejména u nedospělých rostlinek.
Substrát:
Rostliny nepřesazujeme z důvodu citlivého kořenového systému. Proto je nutné provádět výsev rostlin do keramických květináčů o velikosti 12 cm a větších. Substrátem je směs vláknité rašeliny a písku v poměru 1:2-3.
Přezimování:
V našich podmínkách je třeba dbát na dostatek světla v zimním období a udržovat teploty pod 15 °C. Vysoká vzdušná vlhkost může být příčinou úhynu rostliny. Pro ochranu před houbovými chorobami je dobré odstraňovat odumřelé listy.