Utricularia - bublinatky

Napsal Abinka20.bloger.cz (») 12. 10. 2010 v kategorii Masožravé rostliny, přečteno: 761×
utricularia-bisquamata-kvet.jpg

CHARAKTERISTIKA

Masožravky rodu Utricularia jsou velmi různorodou a druhově nejpočetnější skupinou masožravých rostlin. S bublinatkami se můžeme setkat prakticky na všech kontinentech, s výjimkou polárních oblastí. Najdeme mezi nimi druhy žijící ve vodě, pozemní druhy rostoucí ve vlhkých, případně zaplavovaných biotopech, ale i druhy epifytické rostoucí v korunách stromů či na skalách. Tento rod nevytváří pravé listy ani kořeny. Orgány, které bublinatkám zajišťují fotosyntézu, nazýváme asimilační prýty. Podle některých společných znaků a způsobu života lze bublinatky rozdělit na tři základní ekologické skupiny: vodní druhy bublinatek, pozemní druhy a orchidoidní druhy. Hranice mezi jednotlivými skupinami však není jednoznačná, neboť v přírodě často můžeme stejnou bublinatku nalézt na různých typech stanovišť. Nejtypičtější společnou charakteristikou této skupiny masožravek je jejich lapací orgán.

Způsob lovu

květ Utricularia alpina

květ Utricularia alpina

Pasti těchto masožravých rostlin jsou bezkonkurenčně nejrychlejší. Obvykle však dosahují pouze miniaturních rozměrů a pracují pouze ve vodním prostředí. U vodních druhů bublinatek je situace jasná, epifytické a pozemní druhy pak vytvářejí pasti v půdních meziprostorech. Základem pasti je různě tvarovaný, většinou kulovitý měchýřek o velikosti obvykle 0,5 až 6 mm (výjimečně až 1,5 cm), který nasedá na krátkou stopku vyrůstající z prýtu. Jeho vstup uzavírá záklopka, otevírající se pouze směrem dovnitř. Měchýřky mají schopnost vypumpovat během několika minut takové množství vody, aby uvnitř vznikl podtlak. Pak je již vše připraveno k lovu. Drobný vodní živočich je lákán výměškem žláz umístěných v okolí hrdla. Přitom podráždí výrůstky či chlupy také umístěné na hrdle. Podrážděním dojde za 1/160 vteřiny k otevření záklopky a kořist je nasána podtlakem dovnitř současně s opětovným zavřením záklopky. Pak se již začínají uvolňovat enzymy a živočich je postupně tráven. Tento mechanismus je však za normálních okolností pouhým okem nepozorovatelný. Bublinatky se proto pěstují spíše jako doplněk sbírky masožravých rostlin, zejména pro svůj velice dekorativní květ.

Charakteristiky a pěstování podle jednotlivých skupin:

Kliknutím na nadpis se zobrazí podrobnější pěstování příslušné skupiny bublinatek.

Orchidoidní druhy bublinatek:

květ Utricularia calycifida

květ Utricularia calycifida

(U. alpina, U. asplundii, U. calycifida, U. humboldtii, U. longifolia, U. nelumbifolia, U. neprophylla, U. praelonga, U. quelchii, U. reniformis a další…)

Vodní druhy bublinatek:

(U. aurea, U. australis, U. bremii, U. gibba, U. intermedia, U. minor, U. ochroleuca, U. vulgaris a další…)

Pozemní druhy bublinatek:

(U. biloba, U. bisquamata, U. capensis, U. dichotoma, U. lateriflora, U. livida, U. parthenopipes, U. pentadactyla, U. prehensilis, U. pubescens, U. sandersonii, U. sububulata, U. tricolor, U. uliginosa a další…)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Karel z IP 194.228.11.*** | 4.9.2013 10:47
Tuhle masožravku budeme mít brzo doma, tak jsem zvědav, jak nám bude růst. Zatím jsem objednal semena www.semena.cz smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a nula